BIK

BIK – kto to, co to?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. To „wróg” dłużników, „przyjaciel” dobrych płatników. Tak naprawdę nie mamy większego wpływu na wpisy. Praktycznie żadnego. A kto ma? Instytucje finansowe, takie jak banki, firmy pożyczkowe (niektóre) i tym podobne. Od nas niewiele zależy. Wpisy w BIK mogą dodawać, modyfikować i usuwać tylko wspomniane instytucje. My możemy w niektórych warunkach nie zgodzić się na przetwarzanie naszych danych. Jednak w pewnych określonych przypadkach – nie mamy nic do powiedzenia.

I właśnie w tych przypadkach kiedy nie mamy nic do powiedzenia, najczęściej BIK-u nie lubimy. Bo bardzo łatwo jest usunąć pozytywny wpis w biurze. Wystarczy napisać do banku z informacją, że żądamy zaprzestania przetwarzania naszych danych osobowych. Bank nie będzie miał wyjścia – prędzej czy później taki wpis usunie. Przy czym prędkość tego usuwania będzie zależna od procedur w banku a nie jego woli. Dużo gorzej przedstawia się sytuacja, gdy wpis jest negatywny, przeterminowany… Wówczas banki nie chcą, a co gorsza – w ściśle określonych przypadkach, nie powinny wręcz usuwać takich wpisów. Dlaczego? Bo dzięki tym wpisom inne instytucje wiedzą o nas tyle, że raczej nie warto nam pożyczać. Wówczas udajemy się do firm pożyczkowych (zobacz nasz ranking takich firm), które na BIK nie zwracają większej uwagi.

Czyszczenie BIK

Czy możemy sobie BIK wyczyścić? W sieci jest sporo firm, które oferują taką usługę. Napiszemy wobec tego więcej o czyszczeniu BIK. Sprawdź też naszą ofertę czyszczenia BIK. Ogólnie mogę napisać tyle, że da się. Czasami nawet dosyć łatwo. Czasami nieco trudniej. A czasami trzeba mocno się poszarpać z daną instytucją. Nie bardzo wiem od czego to zależy. Od polityki wewnętrznej danej instytucji? Od złego managera? Od błędnego rozumienia zapisów prawa? Czasami mamy pełne prawo do usunięcia wpisu a instytucja próbuje się kłócić… I często ludzie odpuszczają. A czasami nie i kończy się wyrokiem. Wszystko w Twoich rękach. A my, w razie czego, możemy pomóc.

Scoring

Czyli słynne punkty. Oraz gwiazdki. Od razu napiszę, że nikt Wam na ten temat nic ciekawego nie opowie. To znaczy, jest jedna ciekawa rzecz. Przeciętna ocena Polaka to pięćset kilkadziesiąt punktów. Jeżeli masz więcej – to jesteś w domu. Jeżeli masz mniej, musisz się trochę postarać. Zakładając oczywiście, że jest Ci to do czegoś potrzebne. Jeżeli nie masz zamiaru brać kredytów, ten scoring może Cię nie interesować.